Jak správně vybrat výrobek

Vybrat si správně opasek je občas mnohem složitější, než se na první pohled zdá. Výběr opasku totiž není jen o "Tenhle je pěkný" 

Pro někoho je opasek módní doplněk, pro někoho nutnost, aby mu  nespadly kalhoty. Někdo potřebuje ke každé příležitosti jiný opasek, někdo brousí jeden a za všech okolností. Každý je jiný.

I opasky od nás jsou každý jiný, originální. Ačkoli se k šití využívá i šicí stroj, vždy z té práce vzejde originál. Každý opasek nám musí projít rukama několikrát od prvního říznutí do kůže až po poslední finální úpravy nebo vyfocení finálního produktu.

 

JAK VYBRAT SPRÁVNĚ OPASEK?

1) Šíře opasku

Opasky se vyrábí v různých šířkách. Od 10mm do 50mm. U pásků jsme limitováni šířkou poutek u kalhot, kdy kalhoty společenské vyžadují ve většině případů opasek o šířce 30mm (BUSINESS), kalhoty klasické jako džíny apod. zase opasek o šířce 40mm (CLASSIC). Opasek by neměl být v poutkách na těsno, aby plnil svou funkci a nepoškozoval kalhoty jako takové. Kompromisem může být šířka opasku 34-35mm, který lze posléze použít jak pro klasické kalhoty, tak pro ty společenské.

2) Pánský nebo dámský opasek?

U kožených opasků se u velké části verzí nedá se 100% jistotou říci, že je pánský nebo dámský. Zde nám již do výběru zasahuje zmíněné „Tenhle je pěkný“. Je to prostě na vás, zda se líbí.

3) Obšitý či neobšitý?

Šití na opasku nemá žádný vliv na jeho vlastnosti jako pevnost, odolnost apod. Je to jen image J

4) Délka opasku

Zcela nejjednodušší způsob, jak si zvolit správnou délku opasku, je změřit ten starý, který zrovna používáte. Délku měříme od hrotu trnu spony po nejpoužívanější dírku v opasku. Posléze přidáme 10-15cm a máme finální délku opasku. A pamatujte, že v tomto případě „Na velikosti opravdu záleží“ J Takže pánové nepřidávat, dámy neubírat :)

Pokud nemáte opasek vůbec, je potřeba se změřit:

Pánové se měří přes boky. Pokud nemáte krejčovský metr, je lepší změřit kalhoty samotné. Zapnete knoflík i zip, změříte šířku a vynásobíte dvěma. Pak už jen přidat zmíněných 10-15cm.

Dámy se měří podle potřeby, ke kterému oděvu budou opasek potřebovat. Nejčastěji je to v pase, do klasických kalhot pak v bocích.

 

KVALITA KŮŽE

Pro výrobu opasků odjakživa používáme primárně ty nejkvalitnější materiály, které běhaly po loukách v Čechách, na Slovensku, v Argentině či Mexiku. Pořádná hovězí kůže je vedlejším produktem pořádného hovězího skotu.

Jeden čas jsme zkoušeli i výrobu z pravé italské kůže a ačkoli na našem eshopu pár takových kousků ještě najdete, od tohoto materiálu jsme ustoupili. „Pravá italská kůže“ je pouze subjektivní dojem. Kdo pamatuje kvalitní italské kožené bundy z dob po Sametové revoluci, dá nám jedině za pravdu. Tudíž u nás najdete výrobky z materiálů a zemí, kde opravdu kravičky chovají J

Správná kvalitní kůže má několik znaků, které pozná i lajk:

  1. a) Každý kus kůže je jinak strukturovaný. Obsahuje žilkování, stopy vazů a šlach. Na kůži jsou zřetelné póry a stopy po srsti.
  2. b) Kůže není vyrobena ze žádného materiálu. Je to prostě a jednoduše vyčiněná kůže s dalšími úpravami povrchu jako je barvení, voskování, lakování, vyrážení apod. Nicméně i zde jsou patrné stopy přírody. Může se tedy stát, že část pruhu kůže na opasek je tvrdá, část měkčí. Není to na škodu. Pokud chce někdo opasek, jako když střelí, dokonalý v každém detailu, rozhodně nebude hledat kožený, ale ten umělý. A ten u nás nenajdete.
  3. c) I přes dlouhodobou péči o kožený výrobek dochází k jistým změnám v materiálu. Opasek do sebe absorbuje vlhkost a tuky z okolního prostředí. A poté také pracuje. Může také dojít k jeho poškrábání o ostřejší hranu či předmět. Ve většině případů to není na škodu. Stačí trocha včelího vosku a vše je jako dříve.
  4. d) To nejkvalitnější, co na kůži jako produktu pro výrobu je, se nachází cca 2mm do hloubky kůže. Vyrábí se tedy i opasky, které jsou z dvojité kůže. Pokud tím výrobce nenahrazuje dražší výrobní materiál nějakou tou „umělotinou“, není to vůbec na škodu. Navíc je to vzhledově moc pěkné, opasek má obě strany lícové, dá se pracovat s barvami opasku. Každopádně to pak skryje strukturu kůže z té rubové strany, což může být kapku na škodu.

 

DRUHY KŮŽE

Veškeré výrobky u nás jsou primárně a jedině z hovězí kůže. Ta se vyrábí vyčiněním kůže hovězího dobytka po jeho poražení na jatkách.

Základní kůží je tedy hovězí kůže, hovězí useň chcete li J Je typická světle hnědou barvou bez jakékoli povrchové úpravy jako je lak či barva.

Přírodní hovězí kůže pak může procházet různými úpravami jako je barvení, lakování, drásání povrchu nebo vytlačování nějakého ornamentu či vzoru do povrchu kůže.

Při barvení kůže je potřeba následně provést povrchovou úpravu. Ta je důležitá zejména proto, aby barva zůstala v kůži a nedostala se vám třeba na kalhoty apod. Naše výrobky jsou tak ještě ve finále povrchově upraveny tak, aby barva zůstala opravdu tam, kde má.

 

EKO a PUR KŮŽE

U některých výrobců a prodejců se můžete setkat s termíny jako EKO kůže nebo PUR kůže, v horším případě dokonce EKO/PUR kůže. Od takových výrobků raději ruce pryč. Označovat kůži jako EKO, BIO či podobně, je stejný nesmysl jako tvrdit, že je italská kůže lepší než argentinská či polská.

Při zpracování hovězí kůže je používána řada chemikálií, které se označit jako EKO či BIO vůbec nedají. Nicméně základní látkou pro vyčinění kůže je kamenec, který přírodní samozřejmě je. V tomto duchu je tedy každá neupravená přírodní kůže EKO a BIO. Díky zpracování kůže dochází k zabití všeho organického v kůži a zachování její životnosti na velmi dlouhou dobu. Ve finále je tedy zcela jedno, zda kravka chodila po loukách v Polsku, Itálii či v Mexiku.

PUR kůže je pak epizoda sama pro sebe. Toto slovní spojení je neskutečný blábol. Označení PUR je zkratkou pro POLYURETAN. Někdo to již slyšel, někdo ví, co to znamená, každopádně prakticky všichni to doma mají a každou noc používají. Ano, jsou z toho vyrobené matrace do postele. Jedná se technicky o molitan, jen kapku stlačený a upravený, aby pak vypadal hezky a byl pevný alespoň pár měsíců. Kdo však ozkoušel opasek z PUR kůže, už jej nikdy nebude chtít, nebo si chce každý měsíc kupovat nový opasek či jiný výrobek z PUR kůže. No a pokud je k tomu doplněk EKO či BIO, tak to už je opravdu vrchol drzosti :)

 

DOŽIVOTNÍ ZÁRUKA

Na všechny naše kožené výrobky označené „TOP Materiál“ poskytujeme doživotní záruku. Jak bylo zmíněno výše, kvalita kůže je daná a zde není co řešit. Ta kůže přežije vše, pokud se s ní zachází dle standardů.

Veškeré spony a přezky odebíráme výhradně od českých výrobců a dodavatelů, jsou vesměs ručně odlívané v rodinných slévárnách.

Ačkoli je to nepravděpodobné, i kůže či ručně odlévaná spona může mít vadu, kterou nelze odhalit při použití. V takových případech nás neváhejte kontaktovat, zajistíme opravu či nápravu.

 

RENOVACE VÝROBKU

Používáním kožených výrobků dochází k jejich stárnutí. Sice plní svou funkci, ale jak jsme psali výše, kůže reaguje na vnější vlivy a pracuje. Občas tedy můžete dojít k závěru, že by bylo potřeba výrobek kapku oživit. Ať se již jedná jen o povrchovou úpravu, nebo nové obšití opasku, výměnu spony nebo nějakého toho šroubku. Neváhejte nás kontaktovat, určitě to vymyslíme k oboustranné spokojenosti.

 

NESTANDARDNÍ VELIKOSTI

Nejdelší část hovězí kůže je pouze na kraji celého koženého kruponu. Opasky delší než 130cm lze tak z každé kůže vyrobil tak 2-3 kousky.

Potřebujete li tedy delší opasek, neváhejte nás kontaktovat. Ceny máme jednotné, na finální ceně se to tedy neprojeví oproti stejnému opasku v kratší velikosti.

 

RAŽBA MONOGRAMU

Kvalitní kožený výrobek, ať již se jedná o opasek či pouzdro, tašku nebo obojek pro vašeho miláčka, je vaší součástí a provází vás mnoho let.

Rádi Vám na výrobek vyrazíme Váš monogram nebo jméno miláčka, partnerky J

Tato služba je u nás zcela ZDARMA.

 

POUZDRO NA SMARTPHONE

V současnosti existuje jen málo lidí, kteří nemají po ruce nějaký ten smartphone. Je celkem jedno, zda se jedná o nejnovější jablíčko nebo jinou značku, každý jej chce používat dlouho a v nepoškozeném stavu. U smartphonů je největším rizikem poškrábání, neboť je placatý a dokonale přilne na povrch, který jej dokonale poškrábe.

Ne každý ocení na telefonu plastové pouzdro, ať již z eko důvodů nebo z principu.

V naší nabídce naleznete standardní pouzdra na telefony nebo v kombinaci s peněženkou na karty apod. Stačí nakouknout.

K výrobě pouzdra potřebujeme znát pouze velikost telefonu. Tj. jeho délka, šířka a tloušťka. O ostatní se již postaráme.

V prvních týdnech je potřeba počítat s tím, že pouzdro si ještě „SEDNE“ na váš telefon. Pokud mu chceme trochu pomoci, aby kůže hezky zapracovala a přizpůsobila se dokonale tvarům vašeho mobilního miláčka, je vhodné jej párkrát potřít včelím voskem. Kůže pouzdra změkne a tvaruje se, jak je pouzdro používáno. Vrstva včelího vosku stačí velmi tenká a z lícové strany, abyste pak neměli vše mastné :)

 

PRO MAZLÍKY

JAK ZVOLIT ŠÍŘKU A DÉLKU OBOJKU PRO PSA

Šířka obojku je závislá na plemeni a temperamentu psa. Malá plemena by neměla mít obojek širší než cca 22mm, střední pak maximálně 35mm a na ta největší plemena pak 45mm široký obojek. Šířce obojku odpovídá i síla kůže, ze které jej vyrábíme, aby prostě vydržel i nadměrné používání.

Délku obojku volíme dle obvodu krku psa. Obojek by měl jít zapnout na 2-3 dírku od konce. Délku obojku tedy volíme dle velikosti plemene o 5-10cm delší než je obvod krku.